Cognac
Koňak, jeden z nejvíce uznávaných alkoholických nápojů na světě, je destilát z vína, který pochází z určité přesně definované oblasti na západě Francie. Ve Francii samotné i v jiných zemích se samozřejmě vyrábí mnoho jiných druhů vinné brandy, ovšem žadný z nich se nesmí oficiálně nazývat koňak. Za své dobré jméno vděčí tento nápoj především vynikající kvalitě, které se i ty nejlepší konkurenční výrobky nanejvýš přibližují.

Hennessy

Na rozdíl od whisky nesmí být na láhvi koňaku uvedeno jeho stáří v letech. Proto výrobci používají více či méně jednotný systém zkratek, který není závazný a který jen přibližně označuje kvalitativní stupeň určitého koňaku. Tak například V.S. (Very Special) zpravidla označuje základní, nejlevnější koňak. O třídu výše je koňak V.S.O.P. (Very Superior Old Pale), ještě starší koňaky pak bývají označovány Napoléon nebo X.O. (Extremely Old). Ty nejstarší (a také nejdražší) druhy si renomovaní výrobci často pojmenovávají zcela podle svého. A některé společnosti se obvyklého systému zkratek nedrží vůbec.


Nahoru

Camus V.S.

Camus V.S.
Braastad X.O.

Braastad X.O.
Cognac Marnier

Cognac Marnier
Courvoisier V.S.O.P.

Courvoisier V.S.O.P.
Chateau Fontpinot

Chateau Fontpinot
Meukow X.O.

Meukow X.O.
Hennessy V.S.O.P.

Hennessy V.S.O.P.
Hine

Hine
Rare & Delicate
Kliknutím obrázek zvětšíteKonkurentem koňaku je armagnac, který se vyrábí také ve Francii. Poměrně kvalitní (i když s pravým koňakem sotva srovnatelné) vinné destiláty nabízejí i čeští výrobci.


Caussade

Caussade 17 y.o.
armagnac
Cles des Ducs

Cles des Ducs
armagnac
Chantré

Chantré
(Německo)
Vizovgnac

Vizovgnac
(Česká Republika)
Kliknutím obrázek zvětšíte

Nahoru