Whisky
Skotská whisky (psáno zásadně bez "e") je dnes jedním z vůbec nejrozšířenějších alkoholických nápojů na světě. Je oblíbená také mezi sběrateli miniatur, protože většina renomovaných palíren plní své produkty v nesčetných variantách i do těchto malých "láhví", zpravidla o objemu 50 ml. Na světě je řada sběratelů miniatur, kteří se na skotskou whisky dokonce specializují. Miniatury skotské whisky bývají vyhledávány i milovníky tohoto nápoje, kteří díky nim mají možnost ochutnat i velmi staré či raritní destiláty, aniž by museli vydávat horentní sumy za klasické velké láhve. V České Republice se bohužel miniatury skotské whisky poměrně těžko shánějí - v běžném prodeji je u nás pouze několik málo druhů míchané skotské a tři nebo čtyři druhy jednosladové. Do Německa nebo Rakouska, kde je výběr podstatně větší, to naštěstí není daleko.

whisky

Skotská whisky se dělí na několik základních druhů. Hlavní z nich jsou dva - míchaná a jednosladová. Míchaná skotská je směs destilátů z ječného sladu a z obilí. Její lehčí a poněkud méně výrazný charakter ve srovnání s jednosladovou skotskou se zasloužil o celosvětové rozšíření tohoto nápoje. Značky jako Johnnie Walker, Ballantine's nebo Grant's se řadí právě k této skupině whisky. Znalci se soustředí především na whisky jednosladovou, ovšem to neznamená, že míchaná whisky nemůže být dobrá. Právě naopak - kvalitní směsi se vyznačují vyvážeností a individualitou, zejména vyzrálé varianty staré 12 a více let. Některé míchané whisky se skládají i z několika desítek různých sladových a obilných destilátů, které dohromady vytvářejí požadovanou chuť a vůni. Podíl sladových destilátů se v míchaných whisky pohybuje zpravidla okolo 25-35 procent, ovšem některé značky (napr. Teacher's) se pyšní i podílem vyšším.

Cutty Sark

Cutty Sark
Chivas Regal

Chivas Regal
Teachers

Teacher's
Whyte & Mackay

Whyte & Mackay
Kliknutím obrázek zvětšíte

Nahoru

Tím pravým objektem zájmu jsou pro znalce skotské whisky i pro sběratele miniatur whisky jednosladové. Jedná se vždy o produkt pouze jedné palírny, destilovaný výhradně ze sladu. I jednosladové whisky se v jistém smyslu míchají - jsou to totiž zpravidla - ne ovšem vždy - směsi z různých sudů a z ruzně starých destilátů, avšak vždy v rámci jednoho druhu vyrobeného v jediné palírně. Věk nápoje, který je uveden na etiketě, pak označuje nejmladší složku whisky (ostatně stejné pravidlo platí i pro běžné míchané whisky - ty se však často vůbec věkem neoznačují). Jednosladové skotské whisky mívají výraznější a individuálnější chuť i vůni než whisky míchané, protože se do nich nepřidává obilná whisky a protože jsou ovlivněné charakterem palírny, v níž byly vyrobeny. Bývají také na trh uváděny ve vyšším věku - jen poměrně zřídka lze narazit na jednosladovou whisky mladší než 10 let, zatímco například míchaná Johnnie Walker Red Label nemá věk ani uveden (pohybuje se někde mezi 3 až 6 lety).

Dalwhinnie
Jednosladová whisky Dalwhinnie, 15-letá

Nahoru

Jednosladová whisky se dále dělí do několika skupin podle toho, v jaké oblasti Skotska se vyrábí. Tyto oblasti se jmenují Highlands (Vysočina), Lowlands (Nížina), Campbeltown a Islay. Nejvýznamnějšími oblastmi z hlediska odbytu jsou dnes Highlands (zahrnující také několik ostrovů a nížinu kolem řeky Spey - tzv. Speyside) a Islay (ostrov při západním pobřeží Skotska). Zde je několik ukázek miniatur Highland Scotch:


An Cnoc

An Cnoc 12 y.o.
Balvenie

Balvenie Single Barrel
Edradour

Edradour 10 y.o.
Glenmorangie

Glenmorangie Madeira
Wood Finish
Glenfiddich

Glenfiddich 18 y.o.
Glengoyne

Glengoyne 17 y.o.
Highland Park

Highland Park 12 y.o.
Tamdhu

Tamdhu 34 y.o.
Duncan Taylor
Kliknutím obrázek zvětšíte

Nahoru

Whisky z ostrova Islay, kde v současnosti pracuje 7 palíren, se od sladové z pevniny odlišuje typickou "mořskou" chutí a vůní s výraznými tóny kouře a rašeliny. Každá ze sedmi ostrovních palíren má své produkty zastoupeny i ve formě miniatur.

Ardbeg
Ardbeg, whisky z ostrova Islay

Bowmore

Bowmore Legend
Bruichladdich

Bruichladdich Fifteen
Caol Ila (Sig.)

Caol Ila 10 y.o.
Signatory
Lagavulin

Lagavulin 16 y.o.
Laphroaig

Laphroaig 10 y.o.
Kliknutím obrázek zvětšíte

Nahoru

Kromě oficiálních plnění od výrobce je na trh uváděno i velké množství různých nezávislých plnění. Firmy, které se touto činností zabývají, kupují od palíren celé sudy a destilát pak nechávají dozrát ve vlastních skladech. Mezi renomované producenty nezávislých plnění patří například společnosti Signatory a Gordon & MacPhail. Obě firmy nabízejí své produkty i v miniaturách.


Ardmore

Ardmore 22 y.o.
Signatory
Braes of Glenvlivet

Braes of Glenlivet 18 y.o.
Signatory
Glenury Royal

Glenury Royal 1976
Gordon & MacPhail
Kliknutím obrázek zvětšíteWhisky skotského typu se samozřejmě vyrábí i v mnoha jiných zemích, ovšem jedná se často o nápoj dosti pochybné kvality. Například Japonsko však dosahuje v tomto ohledu poměrně dobrých výsledků.


The Blend of Nikka

The Blend of Nikka
Japonsko
King Barley

King Barley
Česká Republika
Kliknutím obrázek zvětšíte

Nahoru